Skip to content

2530 Hwy 571Manchester Township, NJ 08759

Vacant Land

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Mar 22, 1999

Property Information

Block2
Lot775.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage---
Acreage4.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$256,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,796+5.4%
2024$2,654+7.5%
2023$2,468+2.7%
2022$2,403-27.3%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5681, Page 736

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5530, Page 476

Property Sale

Sale
$10,500
DeedBook 4056, Page 836