Skip to content

2500 Ridgeway RdManchester Township, NJ 08759

Built 1958

Last Sale Price
$394,895
Last Sale Date
Nov 6, 2024

Property Information

Block2
Lot776.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage1,000
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,100
54%
Improvement Value:$167,000
46%
Total Assessment$363,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,759+5.4%
2024$3,567+7.5%
2023$3,318+2.7%
2022$3,230-7.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$394,895
Sq Ft1,000DeedBook 19843, Page 1624Recorded11/8/2024

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 14692, Page 492

Property Sale

Sale
$257,500
DeedBook 12895, Page 1926

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 11633, Page 1208

Property Sale

Sale
$47,500
DeedBook 4560, Page 654

Property Built

Built

Year Built: 1958