Skip to content

3071 Patricia CtManchester Township, NJ 08759

Built 1958

Last Sale Price
$83,000
Last Sale Date
Jun 19, 2017

Property Information

Block2
Lot776.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description1SFCP
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage800
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,800
67%
Improvement Value:$97,600
33%
Total Assessment$291,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,165+5.4%
2024$3,003+7.5%
2023$2,793+2.7%
2022$2,720-9.4%
Property History

Property Sale

Sale
$83,000

From:

To:

Sq Ft800DeedBook 16854, Page 1541Recorded8/30/2017

Property Built

Built

Year Built: 1958