Skip to content

24 Rockingham WayManchester Township, NJ 08759

Built 2017

Last Sale Price
$254,900
Last Sale Date
Mar 29, 2019

Property Information

Block30
Lot1.70
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page5.11

Building Details

Building Class37
DescriptionABBINGTON
Dwellings1
ZoningMF
Sq Footage1,842
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
29%
Improvement Value:$290,300
71%
Total Assessment$410,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,851+5.6%
2024$5,540+7.9%
2023$5,135+2.8%
2022$4,993-11.0%
Property History

Property Sale

Sale
$254,900

From:

To:

DeedBook 17435, Page 723Recorded4/9/2019

Property Built

Built

Year Built: 2017