Skip to content

3001 Ridgeway RdManchester Township, NJ 08759

Built 2010
Commercial

Last Sale Price
$581,454
Last Sale Date
Jan 28, 2002

Property Information

Block30
Lot636
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningHD3
Sq Footage5,500
Acreage5.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,630,000
75%
Improvement Value:$1,182,100
25%
Total Assessment$4,812,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$78,690+5.4%
2024$74,683+7.5%
2023$69,459+2.7%
2022$67,632-5.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

SaleMulti
$581,454
DeedBook 10736, Page 1217

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 10082, Page 1701

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 4574, Page 167