Skip to content

2683 Ridgeway RdManchester Township, NJ 08759

Built 1962

Last Sale Price
$209,000
Last Sale Date
May 31, 2006

Property Information

Block31.01
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,742
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,000
34%
Improvement Value:$380,000
66%
Total Assessment$575,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,916+5.4%
2024$6,564+7.5%
2023$6,104+2.7%
2022$5,944+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$209,000
DeedBook 13200, Page 450

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 11987, Page 122

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5530, Page 987

Property Built

Built

Year Built: 1962