Skip to content

2644 Spruce DrManchester Township, NJ 08759

Built 1959

Last Sale Date
Jan 27, 2066

Property Information

Block31.02
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
Description1SFCP
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage880
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,000
63%
Improvement Value:$116,800
37%
Total Assessment$311,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,248+5.8%
2024$3,070+8.2%
2023$2,838+2.9%
2022$2,757-9.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 2560, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1959