Skip to content

2651 Spruce DrManchester Township, NJ 08759

Built 1962

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 13, 2006

Property Information

Block31.04
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage880
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,500
63%
Improvement Value:$117,000
37%
Total Assessment$313,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,572+5.4%
2024$3,390+7.5%
2023$3,153+2.7%
2022$3,070-8.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook 3055, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1962