Skip to content

2570 Hwy 37Manchester Township, NJ 08759

Built 1968
Commercial

Last Sale Price
$197,748
Last Sale Date
Oct 30, 2003

Property Information

Block38.109
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningTC
Sq Footage3,675
Acreage1.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,000
31%
Improvement Value:$1,019,900
69%
Total Assessment$1,469,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,913+5.4%
2024$26,492+7.5%
2023$24,639+2.7%
2022$23,991-12.0%
Property History

Property Sale

Sale
$197,748
DeedBook 11793, Page 1355

Property Sale

Sale
$256,556
DeedBook 3496, Page 477

Property Built

Built

Year Built: 1968