Skip to content

271 Savannah RdToms River, NJ 08757

Built 1967

Last Sale Price
$81,500
Last Sale Date
Jan 29, 1999

Property Information

Block41.02
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page8.01

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR14
Sq Footage1,288
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$301,400
68%
Improvement Value:$144,200
32%
Total Assessment$445,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,543+5.4%
2024$5,261+7.5%
2023$4,893+2.7%
2022$4,764-7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$81,500
DeedBook 5660, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1967