Skip to content

230 Colt PlManchester Township, NJ 08759

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 21, 2009

Property Information

Block41.02
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page8.01

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR14
Sq Footage1,452
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$301,400
65%
Improvement Value:$161,300
35%
Total Assessment$462,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,305+5.4%
2024$5,035+7.5%
2023$4,683+2.7%
2022$4,560-8.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5522, Page 472

Property Sale

Sale
$54,900
DeedBook 3933, Page 454

Property Built

Built

Year Built: 1980