Skip to content

173 Savannah RdToms River, NJ 08757

Vacant Land

Last Sale Price
$11,500
Last Sale Date
May 11, 1990

Property Information

Block41.02
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page8.01

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR14
Sq Footage---
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$165,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,137+5.4%
2024$1,079+7.5%
2023$1,003+2.7%
2022$977-13.0%
Property History

Property Sale

Sale
$11,500
DeedBook 4835, Page 142