Skip to content

201 Savannah RdToms River, NJ 08757

Built 1965

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Oct 15, 2021

Property Information

Block41.02
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page8.01

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR14
Sq Footage1,288
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$301,400
64%
Improvement Value:$169,500
36%
Total Assessment$470,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,147+5.4%
2024$5,834+7.5%
2023$5,426+2.7%
2022$5,283-7.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,288DeedBook 18779, Page 1645Recorded11/17/2021

Property Sale

Sale
$245,500
DeedBook 14232, Page 573

Property Sale

Sale
$381,850
DeedBook 13301, Page 1884

Property Sale

Sale
$118,500
DeedBook 4795, Page 713

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 4362, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1965