Skip to content

400 Tenth AveManchester Township, NJ 08759

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 6, 2024

Property Information

Block41.05
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page8.01

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR14
Sq Footage1,248
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$303,100
66%
Improvement Value:$155,200
34%
Total Assessment$458,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,548+5.4%
2024$5,266+7.5%
2023$4,897+2.7%
2022$4,769-9.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 5361, Page 830

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook 3840, Page 786

Property Built

Built

Year Built: 1979