Skip to content

400 Commonwealth BlvdToms River, NJ 08757

Built 2001

Last Sale Price
$623,000
Last Sale Date
Mar 20, 2024

Property Information

Block41.09
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page8.01

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR14
Sq Footage1,698
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$294,100
48%
Improvement Value:$318,600
52%
Total Assessment$612,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,596+5.4%
2024$7,209+7.5%
2023$6,705+1.3%
2022$6,621-9.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$623,000
Sq Ft1,698DeedBook 19640, Page 443Recorded3/26/2024

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,698DeedBook 16182, Page 895Recorded9/8/2015

Property Sale

Sale
$169,200
DeedBook 10366, Page 972

Property Built

Built

Year Built: 2001