Skip to content

34 Third StManchester Township, NJ 08759

Built 1987

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Nov 7, 1989

Property Information

Block43.02
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page8.01

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,516
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
69%
Improvement Value:$133,800
31%
Total Assessment$428,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,043+5.4%
2024$4,786+7.5%
2023$4,451+2.7%
2022$4,334-13.6%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4797, Page 957

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$24,250
DeedBook 4462, Page 962