Skip to content

42 Second StManchester Township, NJ 08759

Built 1986
Other Exempt

Last Sale Price
$35,976
Last Sale Date
Jan 4, 1988

Property Information

Block43.03
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page8.01

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,560
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
63%
Improvement Value:$171,500
37%
Total Assessment$466,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2004$2,729-2.9%
2003$2,811-0.9%
2002$2,836+0.5%
2001$2,822-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$35,976
DeedBook 4662, Page 882

Property Built

Built

Year Built: 1986