Skip to content

9 Nathan AveManchester Township, NJ 08759

Built 1961

Last Sale Date
Feb 21, 2024

Property Information

Block45.01
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage1,608
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,400
47%
Improvement Value:$186,800
53%
Total Assessment$349,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,871+5.4%
2024$4,623+7.5%
2023$4,299+2.7%
2022$4,186+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1961