Skip to content

19 Alexander AveManchester Township, NJ 08759

Built 1961

Last Sale Price
$186,000
Last Sale Date
Mar 1, 2017

Property Information

Block45.02
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage912
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,100
51%
Improvement Value:$154,800
49%
Total Assessment$318,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,201+5.4%
2024$3,987+7.5%
2023$3,708+2.7%
2022$3,610+7.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$186,000

From:

To:

Sq Ft912DeedBook 16680, Page 1317Recorded3/10/2017

Property Sale

Sale
$166,000

From:

To:

Sq Ft912DeedBook 15789, Page 1896Recorded4/24/2014

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 4137, Page 570

Property Built

Built

Year Built: 1961