Skip to content

41 Charles AveManchester Township, NJ 08759

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 31, 2003

Property Information

Block45.03
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage1,784
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,400
45%
Improvement Value:$199,300
55%
Total Assessment$360,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,072+5.4%
2024$4,814+7.5%
2023$4,477+2.7%
2022$4,359+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 10822, Page 1108

Property Built

Built

Year Built: 1960