Skip to content

5 Charles AveManchester Township, NJ 08759

Built 1960

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Sep 27, 2017

Property Information

Block45.04
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage1,461
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,400
43%
Improvement Value:$215,700
57%
Total Assessment$377,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,763+5.4%
2024$4,520+7.5%
2023$4,204+2.7%
2022$4,093-1.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,461DeedBook 16896, Page 1763Recorded10/6/2017

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 5450, Page 382

Property Sale

Sale
$40,600
DeedBook 5388, Page 466

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4075, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1960