Skip to content

25 Nathan AveManchester Township, NJ 08759

Built 1961

Last Sale Price
$97,000
Last Sale Date
Apr 10, 1989

Property Information

Block45.05
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage1,608
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,400
45%
Improvement Value:$196,000
55%
Total Assessment$358,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,917+5.4%
2024$4,667+7.5%
2023$4,341+2.7%
2022$4,226+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 4749, Page 890

Property Sale

SaleMulti
$38,000
DeedBook 4668, Page 694

Property Built

Built

Year Built: 1961