Skip to content

10 Harrison PlManchester Township, NJ 08759

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 2, 2025

Property Information

Block45.07
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage1,100
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$163,100
50%
Improvement Value:$161,600
50%
Total Assessment$324,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,294+5.4%
2024$4,075+7.5%
2023$3,790+2.7%
2022$3,690+5.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 10261, Page 1415

Property Sale

Sale
$376,417
DeedBook 10215, Page 1249

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4878, Page 377

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4736, Page 618

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 4287, Page 431

Property Built

Built

Year Built: 1960