Skip to content

8 Housen StManchester Township, NJ 08759

Built 1961

Last Sale Price
$77,000
Last Sale Date
Jan 30, 1997

Property Information

Block45.08
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage912
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,200
50%
Improvement Value:$164,300
50%
Total Assessment$325,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,375+5.4%
2024$4,152+7.5%
2023$3,862+2.7%
2022$3,760+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 5443, Page 273

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5227, Page 160

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5198, Page 537

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 4801, Page 938

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 4537, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1961