Skip to content

3151 Richmond AveManchester Township, NJ 08759

Built 1961

Last Sale Price
$172,000
Last Sale Date
Nov 20, 2015

Property Information

Block5
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,126
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,200
47%
Improvement Value:$221,900
53%
Total Assessment$418,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,008+5.4%
2024$4,753+7.5%
2023$4,421+2.7%
2022$4,304-1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$172,000

From:

To:

Sq Ft1,126DeedBook 16252, Page 1168Recorded11/30/2015

Property Sale

Sale
$52,500
DeedBook 4342, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1961