Skip to content

2525 Holly Hill RdManchester Township, NJ 08759

Built 1984

Last Sale Price
$127,000
Last Sale Date
Mar 5, 2001

Property Information

Block60.06
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage1,248
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,800
62%
Improvement Value:$161,700
38%
Total Assessment$421,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,912+5.4%
2024$4,662+7.5%
2023$4,336+2.7%
2022$4,222-13.3%
Property History

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 10324, Page 1950

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4755, Page 352

Property Sale

Sale
$7,500
DeedBook 4326, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1984