Skip to content

2449 Woodland RdManchester Township, NJ 08759

Built 1988

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jul 17, 2003

Property Information

Block60.08
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage1,400
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,800
55%
Improvement Value:$213,900
45%
Total Assessment$473,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,691+5.4%
2024$5,401+7.5%
2023$5,023+2.7%
2022$4,891-13.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 11567, Page 1814

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 10234, Page 883

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4753, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1988