Skip to content

165 Weldon RdManchester Township, NJ 08759

Built 1982

Last Sale Price
$627,000
Last Sale Date
Oct 27, 2022

Property Information

Block61.04
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page2.02

Building Details

Building Class17
Description2SF2G BEDF 2079
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage2,079
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,100
44%
Improvement Value:$336,100
56%
Total Assessment$600,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,142+5.4%
2024$6,778+10.7%
2023$6,124+2.7%
2022$5,963-3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$627,000
Sq Ft2,079DeedBook 19231, Page 579Recorded11/21/2022

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft2,079DeedBook 17169, Page 1505Recorded7/10/2018

Property Sale

Sale
$322,000
DeedBook 12400, Page 60

Property Sale

Sale
$236,500
DeedBook 11060, Page 653

Property Sale

Sale
$83,200
DeedBook 4101, Page 351

Property Built

Built

Year Built: 1982