Skip to content

72 Aberdeen LaManchester Township, NJ 08759

Built 2013

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 5, 2024

Property Information

Block71.02
Lot96
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page4.02

Building Details

Building Class17
DescriptionABBEYVILLE
Dwellings1
ZoningPRA
Sq Footage1,664
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,700
32%
Improvement Value:$312,000
68%
Total Assessment$458,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,006+9.0%
2024$7,348+7.8%
2023$6,817+2.8%
2022$6,631-2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$474,000
Sq Ft1,664DeedBook 19446, Page 963Recorded8/1/2023

Property Sale

Sale
$309,417

From:

To:

DeedBook 15694, Page 1551Recorded11/25/2013

Property Built

Built

Year Built: 2013