Skip to content

27 Aylesford LaManchester Township, NJ 08759

Built 2018

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 18, 2022

Property Information

Block71.04
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page4.01

Building Details

Building Class17
DescriptionABBEYVILLE
Dwellings1
ZoningPRA
Sq Footage1,822
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,500
30%
Improvement Value:$345,000
70%
Total Assessment$495,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,647+5.4%
2024$8,206+7.5%
2023$7,632+2.7%
2022$7,431-4.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$371,809

From:

To:

DeedBook 17285, Page 243Recorded10/30/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018