Skip to content

2400 Ridgeway BlvdManchester Township, NJ 08759

Built 2008
Commercial

Last Sale Price
$955,000
Last Sale Date
May 9, 2020

Property Information

Block72.01
Lot14.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class10
Description1SF/POLE BA6144
Dwellings1
ZoningPORL
Sq Footage6,144
Acreage5.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,619,100
79%
Improvement Value:$440,400
21%
Total Assessment$2,059,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,603+5.4%
2024$18,605+7.5%
2023$17,304+2.7%
2022$16,848+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$955,000
Sq Ft6,144DeedBook 17895, Page 1065Recorded5/20/2020

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 14780, Page 679

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 10446, Page 1747