Skip to content

136 Lighthouse DriveWaretown, NJ 08758

Built 1953

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
May 24, 2020

Property Information

Block102
Lot7.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-HH
Sq Footage1,730
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
34%
Improvement Value:$201,800
66%
Total Assessment$305,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,615+15.2%
2024$4,005+8.7%
2023$3,684+1.3%
2022$3,636+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,730DeedBook 18007, Page 1621Recorded8/13/2020

Property Sale

Sale
$79,950
DeedBook 14130, Page 492

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 12595, Page 1005

Property Built

Built

Year Built: 1953