Skip to content

50 Southwind DriveWaretown, NJ 08758

Built 2009

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Feb 4, 2005

Property Information

Block104
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-HH
Sq Footage1,513
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
25%
Improvement Value:$264,500
75%
Total Assessment$354,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,349+8.0%
2024$4,953+8.7%
2023$4,556+1.3%
2022$4,496+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 12492, Page 1273

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 12021, Page 675