Skip to content

146 Admiral WayWaretown, NJ 08758

Built 1984

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
May 14, 2009

Property Information

Block105
Lot1.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-HH
Sq Footage1,926
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,000
52%
Improvement Value:$329,200
48%
Total Assessment$689,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,400+12.5%
2024$9,243+8.7%
2023$8,503+1.3%
2022$8,392+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 14299, Page 1384

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5334, Page 862

Property Built

Built

Year Built: 1984