Skip to content

45 Southwind DriveWaretown, NJ 08758

Built 2018

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Oct 4, 2023

Property Information

Block109
Lot1.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-HH
Sq Footage1,456
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,500
22%
Improvement Value:$333,800
78%
Total Assessment$426,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,433+18.8%
2024$5,417+8.7%
2023$4,983+1.3%
2022$4,918+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft1,456DeedBook 19520, Page 293Recorded10/25/2023

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,456DeedBook 17880, Page 404Recorded5/7/2020

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 17168, Page 1489

Property Built

Built

Year Built: 2018