Skip to content

51 Tiller DriveWaretown, NJ 08758

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 17, 2008

Property Information

Block118
Lot1.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-HH
Sq Footage1,008
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,100
37%
Improvement Value:$177,700
63%
Total Assessment$280,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,237+15.1%
2024$3,682+8.7%
2023$3,387+1.3%
2022$3,343+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$214,200
DeedBook 12603, Page 301

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 10495, Page 3

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 4753, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1986