Skip to content

65 Poplar StreetWaretown, NJ 08758

Built 1986

Last Sale Price
$79,500
Last Sale Date
Feb 20, 2001

Property Information

Block120
Lot1.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-HH
Sq Footage1,008
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
38%
Improvement Value:$159,000
62%
Total Assessment$258,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,893+11.5%
2024$3,491+8.7%
2023$3,212+1.3%
2022$3,170+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$79,500
DeedBook 10313, Page 1213

Property Built

Built

Year Built: 1986