Skip to content

22 Spinnaker WayWaretown, NJ 08758

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Dec 26, 2024

Property Information

Block120
Lot7.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-HH
Sq Footage1,096
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,000
38%
Improvement Value:$148,200
62%
Total Assessment$239,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,610+13.3%
2024$3,187+8.7%
2023$2,932+1.3%
2022$2,894+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft1,096DeedBook 19895, Page 1778Recorded1/8/2025

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 13850, Page 1069

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 12226, Page 1680

Property Sale

Sale
$84,900
DeedBook 10289, Page 1653

Property Built

Built

Year Built: 1986