Skip to content

55 Lighthouse DriveWaretown, NJ 08758

Built 1958

Last Sale Price
$68,000
Last Sale Date
Oct 25, 1999

Property Information

Block124
Lot1.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-HH
Sq Footage1,112
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
39%
Improvement Value:$154,500
61%
Total Assessment$252,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,810+9.3%
2024$3,487+8.7%
2023$3,208+1.3%
2022$3,166+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 10030, Page 1531

Property Built

Built

Year Built: 1958