Skip to content

18 Marlin LaneWaretown, NJ 08758

Built 1964

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Sep 25, 2014

Property Information

Block125
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-HH
Sq Footage1,008
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,500
39%
Improvement Value:$152,600
61%
Total Assessment$251,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,789+19.7%
2024$3,166+8.7%
2023$2,913+1.3%
2022$2,875+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$132,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 15907, Page 191Recorded10/1/2014

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5767, Page 434

Property Built

Built

Year Built: 1964