Skip to content

8 Dolphin WayWaretown, NJ 08758

Built 1959

Last Sale Price
$8,000
Last Sale Date
Jun 4, 1975

Property Information

Block126
Lot5.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-HH
Sq Footage784
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
42%
Improvement Value:$124,200
58%
Total Assessment$214,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,232+13.6%
2024$2,846+8.7%
2023$2,618+1.3%
2022$2,584+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook 3460, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 1959