Skip to content

3 Letts Landing RoadWaretown, NJ 08758

Built 1995

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Feb 8, 2013

Property Information

Block129
Lot14.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,440
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,100
29%
Improvement Value:$249,000
71%
Total Assessment$349,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,268+14.2%
2024$4,611+8.7%
2023$4,242+1.3%
2022$4,186+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 15447, Page 26

Property Sale

Sale
$101,140
DeedBook 5306, Page 367

Property Built

Built

Year Built: 1995