Skip to content

14 No Olympia DrWaretown, NJ 08758

Built 2000

Last Sale Price
$199,900
Last Sale Date
Sep 19, 2002

Property Information

Block129
Lot15.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
DescriptionRHODES
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,554
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,000
32%
Improvement Value:$265,900
68%
Total Assessment$392,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,929+9.2%
2024$5,431+8.7%
2023$4,996+1.3%
2022$4,931+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$199,900
DeedBook 11016, Page 598

Property Sale

Sale
$144,802
DeedBook 10207, Page 1528

Property Built

Built

Year Built: 2000