Skip to content

7 Athena WayWaretown, NJ 08758

Built 2001

Last Sale Price
$299,900
Last Sale Date
Jun 15, 2011

Property Information

Block129
Lot15.10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
DescriptionDORIAN
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,988
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,800
28%
Improvement Value:$338,900
72%
Total Assessment$470,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,103+6.8%
2024$6,648+8.7%
2023$6,116+1.3%
2022$6,036+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$299,900
DeedBook 14912, Page 1489

Property Sale

Sale
$207,516
DeedBook 10564, Page 1865

Property Built

Built

Year Built: 2001