Skip to content

7 So Olympia DrWaretown, NJ 08758

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 24, 2012

Property Information

Block129
Lot15.16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
DescriptionRHODES
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,528
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,900
35%
Improvement Value:$250,500
65%
Total Assessment$385,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,816+5.4%
2024$5,519+8.7%
2023$5,078+1.3%
2022$5,011+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,445
DeedBook 10361, Page 1708

Property Built

Built

Year Built: 2001