Skip to content

12 So Olympia DrWaretown, NJ 08758

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 18, 2015

Property Information

Block129
Lot15.21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
DescriptionDORIAN
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,784
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,200
29%
Improvement Value:$306,400
71%
Total Assessment$431,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,263+8.1%
2024$5,792+9.1%
2023$5,308+1.4%
2022$5,236+2.1%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$170,819
DeedBook 10552, Page 631