Skip to content

6 So Olympia DrWaretown, NJ 08758

Built 2001

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Nov 10, 2015

Property Information

Block129
Lot15.24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
DescriptionARCADIA
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,104
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,500
26%
Improvement Value:$358,100
74%
Total Assessment$485,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,328+12.8%
2024$6,497+8.7%
2023$5,977+1.3%
2022$5,899+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$272,000

From:

To:

Sq Ft2,104DeedBook 16251, Page 81Recorded11/25/2015

Property Sale

Sale
$190,245
DeedBook 10614, Page 859

Property Built

Built

Year Built: 2001