Skip to content

4 So Olympia DrWaretown, NJ 08758

Built 2001

Last Sale Price
$165,900
Last Sale Date
Oct 12, 2001

Property Information

Block129
Lot15.25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
DescriptionARCADIA
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,678
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,500
29%
Improvement Value:$312,100
71%
Total Assessment$439,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,634+9.7%
2024$6,047+8.7%
2023$5,563+1.3%
2022$5,490+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$165,900
DeedBook 10589, Page 883

Property Built

Built

Year Built: 2001