Skip to content

25 No Olympia DrWaretown, NJ 08758

Built 2001

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jul 28, 2005

Property Information

Block129
Lot15.38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
DescriptionARCADIA
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,678
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,100
31%
Improvement Value:$276,600
69%
Total Assessment$402,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,077+7.3%
2024$5,663+8.7%
2023$5,210+1.3%
2022$5,142+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 12764, Page 1399

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 10964, Page 731

Property Sale

Sale
$160,840
DeedBook 10380, Page 701

Property Built

Built

Year Built: 2001