Skip to content

562 Route 9Waretown, NJ 08758

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 9, 2020

Property Information

Block129
Lot19.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningR1A+
Sq Footage8,340
Acreage15.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$649,600
38%
Improvement Value:$1,047,600
62%
Total Assessment$1,697,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,611-24.2%
2024$33,804+8.7%
2023$31,098+1.3%
2022$30,690+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$700,000
DeedBook 13353, Page 1594

Property Sale

SaleMulti
$500,000
DeedBook 4802, Page 729